Chcesz mieć piękne zdjęcia ślubne?

Chcesz mieć piękne zdjęcia ślubne?

Chcesz mieć piękne zdjęcia ślubne? Znajdź prawdziwego fotografa — ślub to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego człowieka. Ilość pracy i przygotowań, które się z tym wiążą, ostatecznie przekłada się na oszałamiającą ceremonię. Często stres i emocje powodują, że Państwo Młodzi z żalem przyznają po imprezie, że niewiele pamiętają z tego dnia. Dlatego tak ważna jest fotografia ślubna, która uchwyci wszystkie najważniejsze momenty i pozostawi niezapomniane wspomnienia na lata w postaci zdjęć, albumów czy albumów.

Jak oficjalnie wybrać fotografa na swój ślub we właściwy sposób?

Usługi fotografa są takie same jak usługi wedding plannera czy szefa kuchni obsługującego salę weselną. To on świadczy nam daną usługę i dlatego zasługuje na zawarcie z nim umowy. Po pierwsze, aby sformalizować wszystkie ustalenia, a po drugie, aby nawet jeśli nasza zaliczka nie poszła na marne, nie zostaniemy bez fotografa w przeddzień ślubu. Nie musi to być wielostronicowy dokument napisany prawniczym językiem, ale przede wszystkim zawiera wszystkie najważniejsze ustalenia oraz kwotę zapłaty za wykonane usługi, ale o tym później.

Co powinno znaleźć się w umowie

Wielu profesjonalnych fotografów ślubnych ma własne szablony umów, które podpisują ze swoimi klientami. Jednak, jak w przypadku każdej umowy, ten dokument należy uważnie przeczytać. Ma to na celu ochronę nie tylko fotografów, ale także usługobiorców przed ewentualnymi zaniechaniami. Kluczowe elementy umowy na fotografię ślubną to:

  1. Wyznacz strony umowy – najprościej Państwo Młodzi oraz sam fotograf podają swoje dane, najlepiej wraz z adresami i danymi kontaktowymi, takimi jak e-mail czy numer telefonu.
  2. Postanowienia dotyczące przedmiotu umowy – warto jasno określić zakres umowy, np. „fotografie ślubne z fotoksiążką i sesjami plenerowymi” unikną nieporozumień i na pewno uchronią nas przed wykonaniem całej umowy przez fotografa i nie tylko jest jego częścią.
  3. Data i miejsce – Umowa powinna zawierać również datę ceremonii oraz miejsce i czas rozpoczęcia pracy fotografa ślubnego. Np. 25 maja 2015 r. o godzinie 9:00, Piotrkowska 26/5. Dzięki temu zapisowi obie strony jasno ustaliły godzinę rozpoczęcia usługi fotografii ślubnej.
  4. Warunki rozliczeń – Umowa powinna również zawierać różne zaliczki, zaliczki i podobne kwestie oraz ich procentowy udział w całkowitym wynagrodzeniu. Warto zastanowić się nad tym punktem.
  5. Fotografowie ślubni najczęściej proszą o wpłatę zaliczki w wysokości od 10% do 20% ostatecznej kwoty, zwykle pomiędzy 500 zł a 750 zł. Nie ma nic złego w tym, że fotograf ślubny prosi o płatność z góry, w końcu chce też mieć pewność, że nie skończy z „zmarnowaną” randką, która oznacza dla niego utratę dochodów. Jeśli jednak kwota przedpłaty przekracza 50% kwoty końcowej, warto zastanowić się nad wyborem innego fotografa lub zapytać o źródło kwoty przedpłaty.
  6. Obowiązki obu stron w trakcie wykonywania niniejszej umowy – Postanowienie to jest przydatne zarówno dla przyszłych fotografów ślubnych, jak i ślubnych. Może to obejmować np. wyznaczenie fotografowi miejsca do odpoczynku przy stole, czy np. robienie zdjęć w określonych momentach imprezy.
  7. Prawa autorskie – Często jest to pomijane i może być bardzo zgubne w skutkach, dlatego warto postarać się o zgodę fotografa na przeniesienie praw autorskich na nowożeńców, jeśli chcemy, aby nasze zdjęcia ślubne pozostały tylko w naszym albumie fotograficznym.
Chcesz mieć piękne zdjęcia ślubne?
Chcesz mieć piękne zdjęcia ślubne?

Dokument taki unieważnia wszelkie roszczenia, jak również możliwość opublikowania zdjęcia przez fotografa. Warto o tym pamiętać podpisując umowę – zastępstwo i tym podobne losowe sytuacje życiowe, istnieje wiele różnych okoliczności, które mogą doprowadzić do tego, że nie będzie nas na weselu nawet bez winy fotografa. Nagła choroba, wypadek lub inne przyczyny niezależne od ratownika określają możliwe rozwiązania w umowie.

W takich przypadkach wielu fotografów poleca zamiast tego swoich przyjaciół. Jednak niektóre pary młode nie wyobrażają sobie, że zdjęcie zrobi ktoś inny, w takim przypadku warto napisać paragraf o zwrocie zadatku z powodu niewywiązania się fotografa z umowy z nieodpartych powodów.

Kwestii, które warto uwzględnić w umowie z fotografem ślubnym jest oczywiście znacznie więcej, w zależności od tego, jakich usług dotyczy. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna i gdybyśmy mieli ją rozwijać, kilka stron artykułów z pewnością nie byłoby w stanie wyczerpać tematu. Jednak te podstawowe elementy ramowe z pewnością pomogą Ci podpisać obopólnie korzystną umowę. Taka umowa pozwala spać spokojnie i mieć pewność, że wszystko zostanie wyjaśnione, a zdjęcia ślubne wykonane zgodnie z naszymi życzeniami. Fotografia jest oczywiście artystą, więc nie należy jej narzucać swojej woli, ale warto nadać jej kierunek w swojej pracy w najważniejszym dniu naszego życia.

Author: any12